Wielki Poniedziałek – homilia Ks. Andrzeja

Opisane wydarzenie w dzisiejszej ewangelii ma ogromne znaczenie dla naszego życia duchowego. W postawach osób, które opisuje św. Jan ewangelista ujawniają się dwa duchy.
Przyjrzymy się ośmiu postawom. Pierwsze cztery są pozytywne i kolejne 4 negatywne. W 4 pozytywnych ujawnia się cudowna woń Ducha Świętego i w 4 negatywnych przykry, zgniły swąd złego ducha, swąd grzechu w różnym stopniu i natężeniu.
1.Pierwsza postawa to postawa Pana Jezusa. Pan Jezus przychodzi w imię Pańskie - przychodzi pełnić wolę Ojca, a więc przychodzi jako sługa Jahwe. Na Nim spoczywa Duch Boży (Duch święty) i ten Duch będzie się ujawniał w zachowaniu Pana Jezusa. Czytanie z ks. Izajasza wskazuje, że ten Duch jest łagodny (Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego... ...nie złamie trzciny nadłamanej, nie zagasi knotka o nikłym płomyku.) Ten Duch prowadzi do przymierza, a więc prowadzi do związania z Bogiem, przynosi światło i wyzwolenie. Taki właśnie Duch ujawnia się w Panu Jezusie – On służy Ojcu wypełniając Jego wolę, służy także człowiekowi (tobie służy, płacąc za ciebie wysoką cenę – własnej krwi i ofiary). W ewangelii wg. Św. Łukasza, Pan Jezus szczególnie akcentuje to, że ja JESTEM z wami jako ten, który SŁUŻY. A więc w tej postawie Pana Jezus trzeba zauważyć uniżenie – pokorę- służbę Bogu i ludziom z miłości. To jest ta 1 postawa.
2.Druga postawa to Maria – siostra Łazarza. Ona przejmuje tego Ducha – Świętego. Ona w tym Duchu działa: w pokorze i wielkodusznie służy Jezusowi, wylewa na Jego nogi drogocenny olejek (roczna pensja robotnika). Naraża się na sprzeciw apostołów zwłaszcza Judasza. Pan Jezus ją broni, usprawiedliwia, podaje motywację – namaściła Mnie na pogrzeb... A pogrzeb Jezusa to Misterium Paschalne....

Czytamy, że woń olejku napełniła cały dom. Możemy to rozumieć także symbolicznie, że ta woń to obecność Ducha św. I my powinniśmy roznosić taką woń Ducha św. Tę woń inni będą mogli poznać naszej postawie miłości, służby, pokory i zależności od Boga. W takiej postawie Bóg ma upodobanie (słyszeliśmy dziś w czytaniu z ks. Izajasza).

1.Trzecia postawa to Marta. W niej widzimy miłość czynną, posługującą w pokorze i z oddaniem. Gościnność, poświęcanie się dla innych, pomoc – to postawa Ducha Bożego to jest właśnie ta woń Ducha Świętego.
2.Czwarta osoba to Łazarz. Jan zaznacza, że był jednym z siedzących przy stole tej uczy. Łazarz jest świadkiem i znakiem potęgi Jezusa – bo Jezus go wskrzesił...

To są te 4 pozytywne postawy ujawniające obecność Ducha Bożego. Przez Paschę Chrystusa – przez chrzest św. otrzymaliśmy tego Bożego Ducha i w tym Duchu trzeba abyśmy postępowali (w Duchu miłości i służby)
Ale nie wszyscy przyjęli Ducha Pańskiego. Nie wszyscy chcą być przy Bogu Jahwe, który jest tym, który służy. Jest też drugi duch – zbuntowany przeciw Bogu – duch zły. Jego wpływ ujawnia się w kolejnych 4 postawach:
1.Arcykapłani. Zaślepieni pychą i zazdrością chcą zabić Pana Jezusa. A więc chcą postępować w duchu diabła, który od początku jest zabójcą. Oni przejęli postawę szatana: „nie będę służył”. Taką postawę w tym złym duchu biblia ukazuje w różnych ludziach szczególnie w tyranach, królach pogańskich. Arcykapłani niestety przejęli tę postawę – złego ducha.
2.Kolejna osoba w której przejawia się postawa szatańska to Judasz. On przejmuje postawę szatana jako kłamcy i zabójcy, bo jest złodziejem i zdrajcą i jeszcze obłudnie chowa się za pozory dobra - że troszczy się o potrzebujących – o biednych. Judasz reaguje gwałtownie, ostro, sprzeciwia się Marii – jej pięknej postawie. Nazwał to stratą. Szatan w Judaszu przeciwstawia się Chrystusowi – temu Duchowi, który jest duchem wielkoduszności, bezinteresowności i wielkiej ofiarności. Szatan nienawidzi takiej postawy, dlatego ujawnia się przez Judasza.
3.Kolejną postawę, częściowo przejawiającą złego ducha widzimy u pozostałych uczniów. Oni częściowo ulegają duchowi Judasza i myślą tak jak on. Oburzają się na Marię i jej czyn. W analogicznej scenie u Mt 6,28 i Mk 14, 4 mówią że to marnotrawstwo, że przecież można to było sprzedać i rozdać ubogim... Choć oni mówili szczerze to jednak było to pod wpływem ducha sprzeciwu, ducha buntu.
4.Ósma postawa to tłum Żydów. Św. Jan zaznacza, że wielu z nich przyszło nie tylko dla Jezusa, ale żeby zobaczyć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Ten tłum to symbol ludzi chwiejnych – ulegających ciekawości, kompromisom, żądnych sensacji. Tacy ludzie podatni są na kuszenie... To jest ten tłum, który wołał wczoraj hosanna, a za kilka dni będzie krzyczał na krzyż z Nim, przecz z Nim, ukrzyżuj Go! Brak im stałości, bo brak miłości, brak Ducha Pańskiego.

W tych 8 postawach widzimy jak ludzie ulegają albo wpływom Ducha Bożego, albo wpływom złego ducha. Musimy sobie postawić pytania. Jaki duch, jakie postawy dominują we mnie... Czy odrzucam każdy przejaw pychy: postawy – „nie będę służył”?
Niech rozważanie męki Pana Jezusa mobilizuje nas byśmy przyjmowali postawę Jego Ducha, postawę Marii, Marty i Łazarza. Zwłaszcza postawę Marii. Jesteśmy do niej bardzo podobni, gdy trwamy u stóp Pana, w postawie adoracji - przed Najświętszym Sakramentem...
Nie lękajmy się poświęcić dla Niego to co najdroższe, nie żałujmy czasu, aby być przy Jezusie.
Nie lękajmy się zerwać całkowicie z grzechem, odnowić się w sakramencie pokuty, który jest odnawianiem łaski Chrztu św. – czyli odnawianiem Ducha Świętego w nas.
Miłość, wielkoduszność, pokora, służenie Bogu i innym wymaga poświęcenia, złamania egoizmu. Siłę do tego czerpiemy rozważając mękę Pana Jezusa, adorując Go i jednocząc się z Nim w Eucharystii przyjmując Jego Ciało i Krew.
Maryjo, pokorna służebnico Pańska na wzór Sługi Pańskiego wypraszaj nam Dobrego Ducha. Amen.

www.odnowa.ostrow-maz.pl